Ramiz Nukić, iz bratunačkog sela Kamenice, poznat i kao “sakupljač kostiju” žrtava genocida u Srebrenici, uručio je danas Muzeju zločina protiv čovječnosti i genocida 1992-1995. u Sarajevu nove eksponate i potpisao Ugovor o radu.
Ramiz već 15 godina u šumama u blizini kuće sakuplja kosti Srebreničana ubijenih u julu 1995. godine dok su, padom Srebrenice, pokušavali doći do slobodne teritorije. U rodno selo, ispod Kameničkog brda i zloglasne “Bukve”, vratio se sa porodicom oko 2000. godine. Od tada pa do danas u šumama je pronašao do 260 posmrtnih ostataka ubijenih nevinih civila.
Povodom obilježavanja Međunarodnog dana muzeja, Nukić je danas Muzeju uručio cipele, češalj, brijač i kapu.
Podsjetio je da je i on jedan od preživjelih genocida u Srebrenici. S braćom, ocem i drugim članovima porodice, komšijama i sugrađanima krenuo je preko šuma do slobodne teritorije. Nukić svakodnevno obilazi šumsko područje u okolini njegove kuće.
-Danas sam donio neke predmete koje sam pronašao. Trudit ću se da pronađem još. Ovo su predmeti žrtava nakon pada Srebrenice. Tu su cipele koje su šivene od cerade, kapa i još neki predmeti – rekao je Nukić.
Kada se vratio u svoje Podrinje pokušao je da pronađe braću i oca.
-Nisam uspio, nađeni su na drugoj lokaciji. Onda sam odlučio da tražim kosti koje leže po šumama, potocima i pomognem porodicama žrtava i Institutu. Dosad sam pronašao od 250 do 260 posmrtnih ostataka – pojasnio je Nukić.
Zna, kako je kazao, kako je živjeti u iščekivanju neke vijesti o posmrtnim ostacima najmilijih.
-Svaka im je kost dragocjena – poručio je Nukić.
Suada Nožić, jedan od osnivača Muzeja, uručila je Nukiću i priznanje za životno djelo.
-U Muzeju se već nalaze desetine eksponata koje je Ramiz pronašao po šumama. Radi se o ličnim predmetima koji su pripadali žrtavama, koje su ubijene u julu ‘95. u Srebrenici. Danas je donio nove eksponate koje je prikupio u proteklom periodu – izjavila je Nožić.
Podsjetila je da Nukić samoinicijativno radi posao “koji bi trebala da radi država”. Današnjim potpisivanjem Ugovora o radu žele, kako je kazala, potaknuti druge da pomognu Nukiću.
-Iako je pronašao preko 250 posmrtnih ostataka, ličnih predmeta, koji imaju ime i prezime i iza kojih stoji priča i tragedija, on je zaboravljen od sviju i prepušten sam sebi. Jedan je od prvih povratnika na području Bratunca – pojasnila je Nožić.
Jasmin Mešković, također jedan od osnivača Muzeja, Nukićevom unuku Elvedinu poklonio je zečeve jer je dječak ranije izrazio želju da ih ima. Dok dječaci danas sanjaju o skupim mobitelima Elvedinu je želja da ima farmu zečeva. Kada je ugledao zečeve dječak nije mogao sakriti radost na licu.
-Više od dvije godine hodamo po šumama i sakupljamo ove stvari. Bitno je da je s nama često i Elvedin. Sugerišemo mu da se drži djeda i ne hoda sam po šumi jer je prva zasjeda bila 600 metara od kuće gdje oni žive – pojasnio je Mešković.
Izvor: Anadolija
podrinjemedia.ba