Odlazak iz domovine najprije zbog ratnih dešavanja, a potom i odlazak u posleratnom periodu zbog ekonomskih razloga, učinio je da gotovo nema familije koja nije razasuta širom Evrope i svijeta. Takva razasutost je uticala u mnogome da familijarne, pa čak i porodične veze polako ali sigurno počinju slabiti.
S obzirom na značaj koji familijarne i porodične veze imaju u duhovnom, kulturnom, ali i svakom drugom smislu za opstanak kako pojedinca, tako i za društvo u cjelini, pojedine familije su odlučile da se uhvate u koštac sa razdvojenošću.
U vremenu visokih tehnologija, brzog života, sebičnosti, pojave udaljenosti čovjeka od čovjeka, oni su počeli primjenjivati običaje naših predaka. Ti običaji su podrazumjevali povremena okupljanja familije na imanjima uz obaveznu gozbu i sviranje koje je prikladno tradiciji i običajima mjesta u kojem žive.
Danas u želji da se oslobode briga iz svakodevnog života, podsjete na neka stara vremena, sačuvaju porodične odnose i vrijednosti, mještani Janje su prisegnuli upravo za tim starim običajima okupljanja. Jedna od prvih familija koja je krenula tim putem i okuplja se već dugi niz posleratnih godina je familija Osmanbašić, koja je još poznata u Janji pod nadimkom „Košpe“.
U namjeri da vam dočaramo barem dio preljepe atmosvere sa ovog familijarnog okupljanja, i preporučimo da krenete istim stazama kao i Osmanbašići, poklanjamo vam video prilog sa ovog događaja, koji se odigrao tokom mjeseca jula u Janji.
Tekst pisao: Elvir Ibrišimović
Fotografija: Elvir Ibrišimović
Snimatelj: Senad Hadžić
Podrinjemedia.ba