Svjedoci smo da u našem društvu briga o očuvanju kulturno-historijskih spomenika nije baš na zavidnom nivou. Ovo se posebno odnosi na objekte koji se iz neopravdanih razloga i ne nalaze na listi zaštićenih kulturno-historijskih spomenika naše domovine. Takav odnos prema građevinama iz prošlosti koje svjedoče o prošlim vremenima, ali i doprinose svojim umjetničkim vrednostima ljepoti naših gradova, u našem društvu i nisu neka novina. Naše društvo se prema kulturno-historijskoj zaostavštini i njenim ljepotama, neodgovorno ponaša još od samih početaka naše savremene historije.
Kako koja historijska epoha prođe, novi vladari i nove ideologije jednostavno poruše i uklone sve ili većinu svjedočanstava prošlosti. Na našim prostorima neupućeni turista bi došao do zaključka da naše društvo i država je tek od nedavno nastalo, jer nemamo sačuvane uspomene iz perioda Osmanskog carstva, Austrougarske monarhije, perioda Kraljevine i SFR Jugoslavije. Nemamo ih, ili ih imamo u daleko manjem obimu nego što smo mogli imati. I to što ih imamo, mi ih ne eksponiramo dovoljno. A ako ih i eksponiramo, mi ih iz političkih ili drugih razloga predstavljamo onim što ti objekti nikada nisu ni bili.
Da li je razlog takvog odnosa prema kulturno-historijskim vrijednostima činjenica da o tome konstantno odlučuju nekompetentne osobe, ili se pak radi o tome da smo još uvjek nezrelo društvo u cjelini, moglo bi se samo nagađati, ako se u skorijoj budućnosti ne preduzmu neka ozbiljnija istraživanja.
Na zapadu se čuvaju i obnavljaju čak i objekti koji svojom funkcijom nemaju kulturno- historijski značaj, ali se o njima država brine jer svojim izgledom, arhitektonskim zdanjem i stilom govore o prošlim vremenima, ali i uljepšpavaju izgled jednog grada, jedne sredine.
Veliki broj tvrđava, stambenih i nekad institucionalnih zgrada je širom Bosne i Hercegovine oštećen zarastao u šiblje ili bez adekvatne zaštite, a trebao bi se obnoviti, rekonstruisati i staviti u funkciju razvoja turizma, kulture i drugih društveno korisnih aktivnosti.
Ovih dana posjetili smo zgradu Sokolskog doma u Bijeljini, gdje su naši objektivi zabilježili počrtak dugo priželjkivanog procesa obnove ovog značajnog kulturno-historijskog objekta grada. Ovaj događaj možda je potvrda, da za očuvane naših kulturno-historijskih vrijednosti ipak i konačno dolaze neka bolja vremena.
Autor : Elvir ibrišimović
Fotografija: Elvir Ibrišimović
Podrinjemedia.ba