Na današnji dan obilježava se Međunarodni dan nenasilja. Ovaj dan obilježava se svake godine 02. oktobra na rođendan Mahatme Gandija poznatog po borbi za ljudska prava i zagovornika nenasilja.
Generalna skupština UN-a je 2007. godine ustanovila obilježavanje Međunarodnog dana kao priliku za “širenje poruke nenasilja”, rezolucijom koja potvrđuje “univerzalnu važnost principa nenasilja”.
Gandi je bio prvi čovjek u istoriji koji je proširio princip nenasilja od pojedinca do društvene i političke nivoe.
Nenasilje nije pasivnost, povlačenje ili izbjegavanje sukoba, već aktivan angažman protiv nepravde i nasilja nenasilnim metodama.
Međunarodni dan nenasilja prilika je za podizanje svijesti o potrebi širenja mira i tolerancije, naročito u ovim kriznim vremenima kada se u svijetu još uvijek vode ratovi, gine, a izloženi smo i prijetnjama nuklearne opasnosti.
Sastavni građanski odgoj i obrazovanje, kvalitetniji preventivni programi, pružanje prostora grupama mladih za zajedničke aktivnosti i slobodno vrijeme, veći broj istraživanja, identificiranje i analiza problema na vrijeme, dijalog s građanima, saradnja među odgovornima i rad na rešavanju problema, dugoročni su put prevencije i suzbijanja nasilja i njihovi manifestacija kroz nacionalizam, rasizam, klasne razlike, porodično nasilje i druge vrste iskazivanja nadmoći.