Mještani Janje se žale da su im uništene parcela aktivnostima šljunkara tokom krađe šljunka i za to neko treba da odgovara“ – reakcija je aktivista neformalne grupe građana “Za legalnu i kontrolisanu eksploataciju šljunka u Republici Srpskoj”.
Aktivisti, koji se u slivu rijeke Drine bore da zaštite od nelegalnih šljunkara svoju „krivudavu“ ljepoticu, uspjeli su da na teren iz svojih kabineta izvedu inspektora Republičke vodne inspekcije, inspektora Grada Bijeljina i inspekciju Republike Srbije, koji su utvrdili da je na području Janje kod Bijeljine vršena nelegalna eksploatacija šljunka i devastirano zemljište uz vodotok.
O tome su iz Inspektorata RS zvanično obavijestili neformalnu grupu građana “Za legalnu i kontrolisanu eksploataciju šljunka u Republici Srpskoj”, kojima su se početkom prošlog mjeseca obratili mještani Janje sa molbom za pomoć i sa čijim aktivistima su izašli na označeni lokalitet “Gluhonjićka Ada”, odnosno na ušću rijeke Janje u Drinu. Uvjerili su se aktivisti da su nepoznati šljunkari, osim iz korita, šljunak vadili i sa privatnih parcela mještana Janje. Iz NGG su podnijeli prijavu nadležnima i zatražili od Inspektorata RS i JU “Vode Srpske” da provjere sumnje mještana i preduzmu zakonom propisane mjere u okviru njihovih nadležnosti.
Aktivisti su obaviješteni da je po njihovoj predstavci republički vodni inspektor, u saradnji sa gradskim vodnim inspektorom Grada Bijeljina i republičkim vodnim inspektorom Republike Srbije, izvršio vanredni inspekcijski nadzor. Pojašnjeno je da je zajednički izlazak na teren na lokalitetu “Gluhonjićka Ada” uslijedio nakon što je utvrđeno da se to područje katastarski nalazi u Republici Srpskoj, a administrativno pripada Republici Srbiji i da se nalazi na ušću rijeke Janje u rijeku Drinu.
„Prilikom inspekcijske kontrole izvršen je obilazak lokaliteta 500 metara nizvodno i uzvodno od navedene lokacije, kao i drugih pozicija na toj lokaciji u koritu rijeke Drine, koji katastarski pripadaju Gradu Bijeljina. Na posmatranim lokalitetima i lokacijama nije bilo mehanizacije, ali su bili vidljivi svježi tragovi vađenja i dislociranja riječnog nanosa, što ukazuje da su se, u skorije vrijeme, na tim mjestima izvodile aktivnosti u vezi sa eksploatacijom riječnog nanosa. Na čitavoj posmatranoj dionici uočeni su tragovi srednje visokih voda rijeke Drine u prethodnom periodu (naplavine i iskopi su puni vode), a veliki dio pristupnih puteva je djelomično neprohodan za saobraćaj“ – stoji u odgovoru iz Sektora vodne inspekcije, Republičke uprave za inspekcijske poslove.
Republički vodni inspektor je na kraju obavijesti upućene aktivistima naglasio da će u narednom periodu sa inspektorima, Grada Bijeljina i Republike Srbije izvršiti ponovo obilazak područja Janje i lokaliteta “Gluhonjićka Ada”, odnosno vodnog zemljišta rijeke Drine, u cilju kontrole eventualne nelegalne eksploatacije šljunka.
Na reakciju inspekcija i za zajedničku akciju tri inspektora pozitivno su reagovali iz NGG “Za legalnu i kontrolisanu eksploataciju šljunka u Republici Srpskoj”, koji naglašavaju da se na do sada učinjenom ne treba i završiti.
„Kažemo, u redu, utvrđeno je da su mještani Janje, zajedno sa nama bili u pravu kada smo izrazili sumnju u nezakonitosti i dostavili foto dokumentaciju devastiranja vodotoka i zemljišta uz vodotok Drine. Da, i? Šta dalje? Smatramo da je ovo više nego dovoljno da po službenoj dužnosti inspekcije dostave krivičnu prijavu sa sumnjama u protivpravno zauzimanje i uništavanje zemljišta u slivu rijeke Drine, ne samo MUP-u RS, Policijskoj upravi Bijeljina, već i Okružnom javnom tužilaštvu Bijeljina, a ako se pokaže osnovanim i nadležnima u susjednoj Srbiji. Mještani Janje se žale da su im uništene parcela aktivnostima šljunkara tokom krađe šljunka i za to neko treba da odgovara“ – reakcija je aktivista NGG.
/antikorupcija.info