Palestinska zajednica u BiH danas je objavila da se Međunarodni dan solidarnosti s palestinskim narodom, koji je Generalna skupština UN-a 1977. proglasila za 29. novembar, ove godine obilježava u sjeni izraelske agresije i genocida u Gazi. Pozvali su međunarodnu javnost da ispuni svoje obaveze da se hitno okonča genocid i agresija na Gazu, da odbaci nezakonitu situaciju stvorenu politikom i mjerama Izraela u okupiranoj Palestini.
Kao što znamo, palestinski Hamas je 7. oktobra napao jug Izraela i tom prilikom ubio 1.200 ljudi. Izraelska vojska je odgovorila žestokim bombardovanjem Pojasa Gaze i dosad je stradalo više od 15.000 ljudi.
Upravo zbog te neproporcionalnosti se širom svijeta održavaju protesti u znak podrške Palestincima. Osim toga, Pojasu Gaze su uskraćene isporuke hrane, vode, goriva i struje.
Izraelska vojska je započela 27. oktobra i kopnenu ofanzivu na enklavu, a građanima je naložila da se evakuišu sa sjevera i krenu na jug. Međutim, i jug Gaze je konstantno bio na meti bombi.
U međuvremenu, u petak 24. novembra, prekid vatre je stupio na snagu tokom koga je Hamas počeo sa oslobađanjem talaca, a Izrael je pustio na slobodu određene palestinske zatvorenike među kojima su bili i maloljetnici.
Međunarodni dan solidarnosti sa Palestincima je uspostavljen u skladu sa mandatima Generalne skupštine UN-a sadržanim u rezolucijama 32/40B od 2. decembra 1977. godine, 34/65D od 12. decembra 1979. godine i povezanim rezolucijama usvojenim u okviru agende “Palestinskog pitanja”.
Zašto baš 29. novembar?
Inače, 29. novembar je izabran zbog njegovog značenja i značaja za narod Palestine.
Tog dana 1947. godine, Generalna skupština je usvojila rezoluciju 181 (II), koja je postala poznata kao Rezolucija o particiji. Time je omogućeno osnivanje jevrejske i arapske države u Palestini, sa Jerusalimom kao zasebnom pravnom cjelinom pod posebnom međunarodnom ingerencijom.
Ipak, od dvije države koje je trebalo da budu stvorene ovom rezolucijom, samo jedna je nastala, a to je Izrael. Tome je prethodilo masovno iseljavanje Palestinaca što oni zovu nakba (katastrofa na arapskom jeziku).
Palestinski narod, koji broji oko 12 miliona, živi prvenstveno na teritoriji okupiranoj od strane Izraela od 1967. godine, uključujući i Istočni Jerusalim, zatim u Izraelu, u okolnim arapskim zemljama i u izbjegličkim kampovima u regionu.
Međunarodni dan solidarnosti podsjeća da pitanje Palestine i dalje ostaje neriješeno, i da narod Palestine tek treba da dobije svoja prava kao što su pravo na samoopredeljenje bez spoljnog miješanja, pravo na nacionalnu nezavisnost i suverenitet, i pravo na povratak u svoje domove.
Sa posebnim problemima se suočavaju Palestinci na Zapadnoj obali, jer ih izraelski doseljenici izbacuju iz kuća u kojima su njihove porodice živjele decenijama.
Palestinska zajednica u BiH navodi da dok je Izrael uspostavljen 1948. i ubrzo nakon toga primljen u Ujedinjene narode – čak i dok je palestinski narod tragično podnosio svoju Nakbu i iako je palestinsko pitanje ostalo neriješeno – više od 70 godina kasnije, palestinski narod još uvijek čeka svoju davno zakašnjelu slobodu te nezavisnost i mjesto koje im pripada među zajednicom svih naroda.
Pozvali su međunarodnu javnost da ispuni svoje obaveze da se hitno okonča genocid i agresija na Gazu, da odbaci nezakonitu situaciju stvorenu politikom i mjerama Izraela u okupiranoj Palestini, uključujući istočni Jerusalem; da ne pruža pomoć ili podršku u održavanju ove situacije; i da se napravi razlika između teritorije okupacione sile i okupirane teritorije, kako bi se osigurala odgovornost i doprinijelo okončanju ove agresije.
/slobodna-bosna.ba/TV Podrinje