25.2 C
Janja
Nedjelja, 27.07.2025.
NaslovnicaAktuelnostiBiHSTRUJA NAKON DVIJE DECENIJE ŽIVOTA U MRAKU

STRUJA NAKON DVIJE DECENIJE ŽIVOTA U MRAKU

PAYPAL donacija

Poštovani,

Vašom donacijom pomažete i unapređujete rad TV Podrinje.

Hvala Vam.

FOTO: ged.exposure.co

Mehmed Omeragić i njegov otac Zejnil iz Ajdanovića, koje se nalazi na glavnom putu između Sarajeva i Višegrada, struju su napokon dobili u novembru 2022. godine, kada su im na kuću postavljeni solarni paneli. Ova podrška im je pružena u okviru projekta “Zeleni ekonomski razvoj – GED” koji finansira Švedska, a provodi UNDP u BiH, koja između ostalog uključuje i postavljanje hibridnih fotonaponskih i solarnih sistema na udaljenim područjima bez struje.

Mehmed živi i radi u Sarajevu, ali često posjećuje oca Zejnila koji u Ajdanovićima živi veći dio godine.

“U gradu sam jer sam primoran zbog posla, ali samo da nam je još malo nekog poticaja i infrastrukture ovdje bi bilo divno, jer ovaj kraj je lijep i bogat. Ovako, slabo se ko odlučuje da ovdje išta zasnuje, a kada bi se samo još malo poboljšali uslovi vjerujem da bi se i ostali lakše odlučili vratiti”, – kaže Mehmed, te dodaje kako je dolaskom struje situacija znatno bolja.

KAKO SMO DEVERALI BEZ STRUJE?

Mehmedov otac Zejnil se prisjetio dana prije dolaska struje i rekao da su koristili gas i lampu, nekda su priključivali sijalicu na akomulator, a sada kada imaju svoju struju ne zavise ni od koga.

Dolazak struje nakon 20 godina života u mraku dočekao je emotivno:

“Kad je došla struja bilo je veliko veselje! Došla nam je struja, život, budućnost! To je to. Možemo normalno da živimo. Struja nam znači mnogo. Najviše zbog šporeta, frižidera, ako nam zatreba brusilica ili bušilica, da imamo svjetlo kad hoćemo i u kojoj sobi hoćemo. Pogledam i televizor, ali to samo ako sam besposlen i odmaram, a to je rijetko. Vazda ima nekog posla oko kuće, oko povrća. Na TV-u uglavnom gledam vijesti i muzičke emisije”. – rekao je Zejnil.

FOTO: ged.exposure.co

SPAS U SUNCU

“Kad smo vidjeli da od struje nema ništa, jedini spas smo vidjeli u suncu i odlučili smo se okrenuti solarnoj energiji. Nabavio sam jednu manju solarnu ploču, i preko nje smo nadopunjavali akumulatore, pravili LED diode za rasvjetu, punili mobitele, ali nismo mogli na primjer ni TV gledati”, priča Mehmed, dodajući kako je i ranije znao za blagodeti solarne energije, ali da mu se činila nedostižnom:

“Vjerovao sam da nam može pomoći i da uz dobre ploče i kvalitetne baterije mogu riješiti svi naši problemi, ali je to rješenje bilo i skupo i nismo ga mogli priuštiti. Planirali smo nabavljati ploču po ploču, pa dokle dobacimo, svaka više bi nam značila napredak”, dodaje Mehmed, kao i da im je nadu dalo to kad su od komšija čuli za javni poziv koji je raspisao UNDP:

“Komšija Nermin je u ime nas napisao jedan dopis, i čekali smo i dobili pozitivan odgovor. Kad su nam došli iz UNDP-a i postavili ploče snage pet kilovata – bilo je bolje od očekivanog, to je ostvarilo sve naše želje. Ovo je fantazija! Razlika je kad možeš uključiti šta hoćeš, a imamo satelitski program i Internet, praktično smo spojeni s ostatkom svijeta”.

STRUJA NAM JE DALA POTICAJ

Solarna ploča koju je ranije nabavio Mehmed bila je od koristi i komšiji Nedžadu Drinjaku, koji živi uz samu rijeku Drinu i koji da bi došao do kuće Omeragića treba preći preko potoka i strmi šljivik:

“Mehmed mi je izbacio žicu na prozor, ali mi je dozlogrdilo da svako malo trčim do prozora na punjenje, a i njega sam non-stop uznemiravao. Prije nego sam nabavio akumulatore koje sam nosio u Goražde na punjenje, imao sam nekakvu lampu na benzin koju sam koristio navečer sat-dva, i morao sam je gasiti jer je puno trošila. Bilo je patnje. Morali smo kupovati hranu za jedan dan, sutra je zaboravi, čim je prenoćila bacaš”, prisjeća se Nedžad koji je također kroz GED projekat dobio solarne panele:

“Struja je odlična, ovo bi čovjek svakom poželio. Navečer kad ploče prestanu puniti baterije začuje se karakterističan zvuk, tad racionalnije trošim, ali ujutro kad ponovo “zapišti” i znamo da se puni imam maksimalan napon, tad uključim i veš mašinu”, priča Nedžad koji živi od poljoprivrede i voćarstva:

“Imam šljivik, trebao bi sljedeće godine biti i prvi prinos, imam kruške, bavim se poljoprivredom, pecam ribu jer živim uz vodu, snalazim se. Da nema struje, ništa ja ovo ne bih radio, struja mi je dala poticaj, drugačije je, imam i internet, a kad si na internetu kao da si i u gradu, svejedno je gdje si, u središtu si zbivanja, možeš komunicirati.”

GED

Projekat „Zeleni ekonomski razvoj“, uz finansijsku podršku Švedske, implementira Razvojni program Ujedinjenih nacija (UNDP) u Bosni i Hercegovini, u saradnji sa Ministarstvom vanjske trgovine i ekonomskih odnosa Bosne i Hercegovine, Fondom za zaštitu okoliša Federacije BiH i Fondom za zaštitu životne sredine i energetsku efikasnost Republike Srpske, entitetskim ministarstvima prostornog uređenja, entitetskim ministarstvima za energiju, kantonalnim ministarstvima, jedinicama lokalne samouprave te drugim partnerima. Projekt ima za cilj stvoriti uslove za investicije u projekte energetske efikasnosti, povećati broj ”zelenih radnih mjesta“, te doprinijeti razvoju tržišta što vodi ka privrednom razvoju BiH.

/ged.exposure.co

Najnovije vijesti