15.3 C
Janja
Ponedjeljak, 21.04.2025.
NaslovnicaAktuelnostiGodišnjica smrti heroja Muje Bektića

Godišnjica smrti heroja Muje Bektića

PAYPAL donacija

Poštovani,

Vašom donacijom pomažete i unapređujete rad TV Podrinje.

Hvala Vam.

Na današnji dan prije 31. godinu život za Domovinu Bosnu i Hercegovinu dao mjaor Mujo Bektić. Zbog svoje hrabrosti i liderstva dobitnike i najvećeg ratnog priznanja značke “Zlatni ljiljan”. Činovan je i činom majora. Svoj život za Domovinu Bosnu i Hercegovinu položio je 19. januara 1993. godine u odbrambeno-oslobodilačkoj operaciji na Jezeru iznad Skelana i granice na Drini.

Major Mujo Bektić je rođen 25. juna 1953. godine u mjestu Podgaju, opština Srebrenica od oca Selmana i majke Hate.

Srednju školu – Rudarski tehničar završio je u Tuzli, a nakon toga se zaposlio u rudniku Boksit. Kratko je radio u Srbiji, a zatim pet godina u Njemačkoj. Vratio se u rudnik Boksit gdje je radio još dvije godine. Napušta taj posao i uspješno pokreće vlastiti biznis. Otvorio je nekoliko trgovačkih radnji.

Moj Bektić je osoba čije ime je duboko uklesano u vrijeme prije, početkom i tokom agresije na Srebrenicu i Bosnu i Hercegovinu.

Školovan, pametan i izrazito hrabar sa urođenim organizacijskim sposobnostima i jakim autoritetom bio je veoma cijenjen u društvu.

Sav svoj imetak iz svojih prodavnica prehrambenih artikala odmah je dao na raspolaganje narodu bez ikakve materijalne nadoknade.

Organizacijom i ustrojstvom jedinica u oktobru 1992. godine postavljen je za komandanta bataljona Opetci, ujedno i zamjenik komandanta brigade Sućaska.

Bio je hrabar i posjedovao je visoke organizacijske sposobnosti. U društvu veoma poštovan i cijenjen, njegove prijedloge i ideje uvažavali su svi. Bataljon koji im je komandovao bio je jedan od najorganizovanijih i najdisciplinovanijih u brigadi, ali i šire.

Svojom hrabrošću isticao se među saborcima i ličnim primjerima pokazivao kako se branim svoj narod i rodna gruda. To je posebno pokazivao u borbama širom ratišta u zorni odgovornosti 8. operativne grupe ARBiH – Srebrenica kao i odbijanju četničkih napada na Sućesku u maju i avgustu 1992. godine.

Pod njegovom komandom zarobljen je i prvi mitraljez, uništen oklopni transporter, dva beztrzajna topa i niz drugog pješadijskog naoružanja i opreme.

Zbog svoje hrabrosti i liderstva dobitnike i najvećeg ratnog priznanja značke “Zlatni ljiljan”. Činovan je i činom majora.

Svoj život za Domovinu Bosnu i Hercegovinu položio je 19. januara 1993. godine u odbrambeno-oslobodilačkoj operaciji na Jezeru iznad Skelana i granice na Drini.

Njegov odlazak tužno je odjeknuo širom slobodne srebreničke teritorije. Bio je ovo zaista veliki gubitak s’ obzirom da je ti danas Srebrenica ostala bez niza prekaljenih i velikih gazija.

Major Mujo Bektić ukopan je na Brdima u Sućeskoj porod svojih roditelja.

/TV Podrinje

Najnovije vijesti