Mubarek noć Lejletul-kadr nastupa večeras s akšam-namazom, a u džamijama širom Bosne i Hercegovine i dijaspore bit će obilježena prigodnim programima.
Prema islamskom vjerovanju, Lejletul-Kadr je noć u kojoj je počela objava Kur'ana poslaniku Muhammedu. Ova noć se obilježava u posljednjoj desetini mjeseca ramazana, a muslimani vjeruju da će onaj ko provede Lejletul-Kadr u ibadetu i molitvi biti nagrađen kao da je postio hiljadu mjeseci.
“Mi smo ga (Kur'an) počeli objavljivati u noći Kadr. A šta ti misliš šta je noć Kadr? Noć Kadr je bolja od hiljadu mjeseci. Meleki i Džibril spuštaju se u njoj, s dozvolom Gospodara svoga, zbog odluke svake. Sigurnost je u njoj sve dok zora ne svane.” ( El- Kadr, 1-5. )
Iz činjenica i uputa Poslanika Muhammeda nije određeno kad tačno pada ova sudbonosna noć. Jedan zanimljiv podatak o tome da se radi o 27. noći ramazana, kako većina islamskih učenjaka smatra, jeste taj što se u suri El-Kadr nalazi trideset riječi, a dvadeset sedma riječ je “ona” (hije).
U skladu sa ovim vjerovanjem, muslimani će večeras biti u džamijama širom svijeta kako bi zajednički obilježili ovu noć. U džamijama će biti organizovane molitve, čitanje Kur'ana i drugi oblici ibadeta.
Lejletul-Kadr je također noć u kojoj se muslimani nadaju da će biti iskupljeni za svoje grijehe i da će biti nagrađeni od Allaha za svoja dobra djela. Zbog toga će mnogi muslimani provesti ovu noć u molitvi i traženju oprosta za svoje grijehe.
Po Takvimu Rijaseta Islamske zajednice Lejletul-kadr pada u petak 05. aprila sa akšamom namazom, zalaskom sunca.
U Podrinju u mnogim mjestima večeras će prigodnim programom biti obilježena mubarek noć Lejletul-kadr. U džematu Jošanica – Zvornik biće organizovan zajednički iftar i svečanost hatma-dove u povodu ove mubarek noći. I u džematu Glumina će biti obilježena ova mubarek noć. U Sudžauddinovoj (Čaršijskoj) džamiji u Rogatici će također biti organizovan zajednički iftar i prigodan program. Prigodan program će biti upriličen i u Hajrija džamiji u Vlasenici u povodu ove mubarek noći. Centralni program obilježavanja mubarek noći Lejletul-kadr za područje Medžlisa Islamske zajednice Bijeljina bit će izveden u Sultan Sulejmanovoj Atik džamiji nakon klanjanja teravih-namaza. Mevludski program nakon teravih namaza biće upriličen i u džamijama u Janji.
/TV Podrinje/A.H.