Koliko god policija svake godine apeluje na građane da ne kupuju pirotehnička sredstva, uvijek će se naći pojedinac, u najgorem slučaju dijete, koji će “ispod ruke” kupiti pokoju petardu ili vatromet.
Nekima su praznici, nažalost, nezamislivi bez toga, a niže cijene, dostupnost pirotehnike na ulicama primame i najmlađe. Međutim, na posljedice većina roditelja često i ne pomišlja.
Iako su petarde zabranjene maloljetnicima, najčešće su u rukama djece koja nisu svjesna opasnosti. U najvećem broju slučajeva stradaju šake i prsti, a nerijetko i oči, lice i uši. Statistika pokazuje da su najčešće žrtve djeca mlađa od 14 godina. U Domu zdravlja Široki Brijeg zabilježeni su i slučajevi amputacija.
”Ne mogu govoriti kako da odgajamo djecu, ali ja lično svojoj djeci ne bih davao petarde. Prskalice da, ali kad jednom vidite takve povrede, to je nešto što se ne zaboravlja,” – izjavio je dr. Dario Vučić iz Doma zdravlja Široki Brijeg.
Osim fizičkih posljedica, pirotehnika ostavlja i emocionalne traume na djecu, te dovodi do nepoželjnih ponašanja i vršnjačkog pritiska, upozorava psihologinja Andrea Tomić.
Pirotehnika također uzrokuje stres i tjeskobu kod životinja koje imaju pojačana čula. ”Statistike pokazuju da preko 5000 pasa svake godine strada za Novu godinu od srčanog udara,” – izjavila je dr. Dušica Lozo, doktorica veterinarske medicine.
U Županiji Zapadnohercegovačkoj postoji 11 registrovanih objekata koji smiju prodavati pirotehnička sredstva. Zabranjeno ih je prodavati maloljetnicima, a kazne za fizičke osobe iznose 50 KM, dok za pravne osobe kazne dosežu i do 5000 KM.
Pirotehniku razreda dva, odnosno petarde, punoljetne osobe mogu koristiti samo u periodu od 26. decembra do 1. januara.
Stoga još jednom skrećemo pažnju na to da se praznici mogu proslaviti i na mnogo ljepši način od ispaljivanja pirotehničkih sredstava.
/dnevno.ba/TV Podrinje