32.6 C
Janja
Utorak, 18.06.2024.
NaslovnicaPodrinjeJanjaNaša Nadža i ljudi dobrog srca (Video prilog)

Naša Nadža i ljudi dobrog srca (Video prilog)

PAYPAL donacija

Poštovani,

Vašom donacijom pomažete i unapređujete rad TV Podrinje.

Hvala Vam.

Pred našim društvom su se nagomilali brojni problemi, kao što su: korupcija, nezaposlenost, međuetnička i međuvjerska netrpeljivost (šovinizam), bolesti, siromaštvo, kriza porodice a od nedavno i proces iseljavanja stanovištva.

Ipak, da za naše društvo ima nade i da će stvari u našoj domovini polako krenuti na bolje, daje nam za pravo činjenica, da se čestiti ljudi, ljudi dobra srca počinju povezivati, okupljati i zajedinčki raditi na zadatcima od opšteg društvenog interesa. Jedan od takvih zadataka je i borba protiv siromaštva, borba za spašavanje socijalno ugroženih porodica, koja se u primjeru mještana Janje pokazuje uspješnom u nizu poduzetih akcija.

Jedna od takvih akcija je i akcija pomoći šestočlanoj porodici Mešić, kojoj je hitno trebalo obezbjediti sigurnost toplog doma.

Ova porodica se vratila u Janju 2001 godine, i u proteklih osamnaest godina bila je suočena sa problemom teškog siromaštva, bolesti i beskućništva. Sredstva koja su otac Asmir (40) i majka Aida (34) zarađivali radeći na nadnici, nisu ulivala nadu da će ova porodica imati izvjesnu budućnost. Sa svojom djecom, Ajšom(15), Muhamedom (11), Merimom (5) i Muamerom (2.5) živjeli su u staroj kući bez vode, struje i sa plafonom koji se počeo urušavati. Vlasnik te kuće je u inostranstvu, a nagovještavalo se svakog dana da bi mogli ostati i bez tog neuslovnog smještaja.

U aprilu mjesecu ove godine humanitarna organizacija „Svijetlo Nur“ je objavila video snimak o uslovima u kojim se ova porodica nalazi.

Saznavši za slučaj ove porodice, gospođa Nađa Hajduković odlučila je po ko zna koji put u svojoj neprekidnoj životnoj borbi za istinske vrijednosti, da krene u akciju. Na tom putu pozvala je i druge da joj se pridruže. U početku su to bili prijatelji, poznanici, a kako je vrijeme odmicalo počeli su se pridruživati i ljudi koje gospođa Nađa nije poznavala. Svima je bila zajednička osobina, da su istinski borci, pošteni ljudi, ljudi dobrog srca.

Borba za opstanak ove i drugih porodica, znači borbu za opstanak društva, a opstanak društva znači i opstanak domovine.

Zajedničkim  naporom gospođe Nađe i dobrih ljudi u Janji i inostranstvu, dogodilo se da naizgled nemoguće, postane moguće. Za svega šest mjeseci prikupljanja sredstava porodici Mešić kupljena je nova kuća, u koju su sredinom oktobra i preselili.

Ovom akcijom spašena je još jedna porodica. Data je šansa našem društvu, data je šansa našoj domovini.

Svečani trenutak novog početka za porodicu Mešić, trenutak useljenja u novu kuću televizija „Podrinje“je imala čast da zabilježi svojim objektivima, a djelić te atmosvere poklanjamo vam u video prilogu.

Autor: Elvir Ibrišimović

Fotografija: Elvir Ibrišimović i “Svjetlo Nur”

Snimatelj: Senad Hadžić

 

Najnovije vijesti