11.7 C
Janja
Subota, 19.04.2025.
NaslovnicaAktuelnostiDan nezavisnosti Bosne i Hercegovine obilježen u Goraždu

Dan nezavisnosti Bosne i Hercegovine obilježen u Goraždu

PAYPAL donacija

Poštovani,

Vašom donacijom pomažete i unapređujete rad TV Podrinje.

Hvala Vam.

Brojne delegacije položile su cvijeća na spomen obilježjima palim braniteljima i ubijenoj djeci Goražda te spomeniku legendarnom komandantu Zaimu Imamoviću čime je u ovom gradu obilježen dan nezavisnosti Bosne i Hercegovine.

Sa spomen obilježja u Goraždu poručeno je da “plemenita borba i žrtva onih koji su položili živote da domovinu treba biti trajna opomena da sloboda nikada nije poklonjena, već izborena i zaslužena”.

Delegacije zvaničnika i brojni građani prisustvovali su svečanoj akademiji povodom 1. marta za koji je danas više puta rečeno da je simbol slobode, dostojanstva i odlučnosti jednog naroda da kroči svojim putem.

Gradonačelnik Goražda Ernest Imamović obraćajući se na akademiji poručio je da zadatak svih, a posebno izabranih funkcionera je da u demokratskom i ekonomskom smislu razvijaju državu Bosnu i Hercegovinu. Istakao je kako vjeruje da će mlađe generacije nastaviti i ubrzati demokratski razvoj Bosne i Hercegovine kako bi ona postala članica EU.

Predsjedavajući Skupštine BPK Goražde Muradif Kanlić istakao je u svom govoru da se BIH danas nalazi možda i pred najvećim izazovima.

“Kakvi god izazovi nas čekali, a jasno je da neće biti lahki, siguran sam da će ih BIH savladati, jer smo mi svoje najteže ispite državnog samopotvrđivanja davno položili. Volimo svoju zemlju, osigurajmo našoj djeci sretniju budućnost, mir , sigurnost i stabilnost, te izgradimo BIH po mjeri svih nas”, poručio je Kanlić.

Na svečanoj akademiji obratila se i dr. Zilha Mastalić Košuta, historičarka i autorica brojnih radova o prošlosti BIH koja je podsjetila na važne historijske trenutke, iz prošlosti BIH.

U programu akademije učestvovali su hor, orkestar, te učenici i profesori OMŠ “Avdo Smailović” sa profesorom Safetom Bučom.

Vozači uz zastave i sirene čestitali Dan nezavisnosti BIH

Neformalna grupa građana Goražda 1. mart, Dan nezavisnosti BiH, odlučila je obilježiti svečanim defileom vozila koja su okićena zastavama BiH kružila gradom. Njima su se pridružili brojni građani koji su na ovaj način željeli obilježiti jedna od najznačajnijih državnih praznika. Vozači automobila najprije su se okupili na parkingu trgovačkog centra odakle su krenuli glavnom saobraćajnicom te uz zvuke sirena vozili sve do naselja Vitkovići i nazad.

/klix.ba

Najnovije vijesti