Veliki broj ljudi bez ramišljanja s proljeća pristupe košenju trave ili upotrebi herbicida. Rijetki su oni koji razmišljaju da svaka travka s razlogom postoji,i da svojom pogrešnom aktivnošću doprinose remećenju ravnoteže u prirodi, a time i pogoršanju uslova za zdrav život.
Maslačak je jedan od najboljih prijatelja oprašivača i zato se preporučuje da ih ovog proljeća neuklanjate iz svoga vrta. Kako bi pomogli oprašivačima kao što su pčele I bumbari, dopustite da trava naraste do visine gležnja.
Osim što je izuzetno koristan za ljude, maslačak je od neprocjenjive važnosti za pčele i druge oprašivače. Prema savjetima britanskog ekološkog društva, koje nam prenosi 24 časa, netreba prskati korov, već pustiti da trava naraste u vašem vrtu do određene visine.
“Ostavljajući travu da naraste do visine gležnja, tratinčice, maslačak i djetelina dobivaju priliku za cvjetanje”, rekla je predsjednica organizacije Jane Memmott.
Memmott kaže da ona uvijek pazi da u njenom vrtu ostane dovoljno korova za pčele i leptire.Maslačak je glavna hrana za oprašivače u rano proljeće kada izađu iz hibernacije.
“Oprašivačima je hrana potrebna od februara do novembra, zato dopustite da vaša trava naraste između dva košenja”, kaže Memmott, a prenosi 24 časa.
Čak i ako nemate mnogo dvorišta, malo vrtno zemljište, balkon ili čak kućna biljka može pomoći pčelama, leptirim ail I osama.
Takođe je ostavljanje maslačaka u voćnjaku korisno kao zaštita voća, odnosno behara od štetnog dejstva rutave bube. Prema pisanjima Agro kluba umjesto da napada behar u voćnjaku, i time smanjuje rodnost, rutava buba će se usmjeriti prema maslačku. Na taj način ćete smanjiti napad rutave bube na vaše voće, a smanjenom upotrebom insekticida sačuvati život pčela i doprinjeti zdravijoj životnoj sredini.
Autor :ElvirIbrišimović
Podrinjemedia.ba